Switch to Accessible Site
slogan
Flower
Flower

Depresja

Depresja to poważna choroba nie tylko wpływająca na odczuwanie przyjemności z życia, pracy i uczenia się, ale także zmieniająca życie rodziny i najbliższych znajomych. W przeciwieństwie do normalnego doświadczania różnych emocji, takich jak smutek, strata czy gorszy nastrój, depresja kliniczna jest stanem stałym i może stanowić olbrzymie ograniczenie dla osobistego funkcjonowania wśród ludzi.

Symptomami depresji są: zły nastrój, brak zainteresowania i przyjemności z niegdyś lubianych czynności, zmiana apetytu lub wagi ciała, trudności w spaniu, zbyt długie czas spania, spowolnienie lub nadpobudliwość ruchowa, utrata energii życiowej, poczucie beznadziejności lub nieuzasadnionej winy, trudności w zorganizowaniu myśli lub koncentracji oraz powracające myśli samobójcze lub związane ze śmiercią.

Wiele osób ciągle wierzy, że wynikające z depresji symptomy o charakterze emocjonalnym są „nierzeczywiste” i można je po prostu z siebie wyrzucić – wystarczy bardzo chcieć. Jednak takie niekompetentne opinie sprawiają, że wiele osób nie potrafi rozpoznać u siebie tego uleczalnego zaburzenia bądź w poczuciu wstydu i napiętnowania zniechęca się do szukania lub kontynuowania terapii. Niestety często nieleczona lub leczona nieodpowiednio depresja prowadzi do samobójstwa.

W jakim zakresie może pomóc terapia?
Moje podejście jest zróżnicowane i może obejmować różne modele terapeutyczne, dzięki którym pacjent poznaje sposoby na osiąganie lepszego samopoczucia.

  • Jak działam? (Terapia behawioralna)
  • Jak postrzegam sprawy? (Terapia kognitywna)
  • Jak współgram z innymi? (Terapia interpersonalna)
  • Jak mogę poprawić sprawy w przyszłości? (Terapia skoncentrowana na rozwiązaniu)
  • Jak realizować podstawowe, osobiste potrzeby emocjonalne?
  • Pomoc w samodzielnym znajdowaniu rozwiązań bieżących problemów


Zasoby wiedzy o depresji
Amerykański Instytut Zdrowia Psychicznego (NIMH)
Serwis Harvard Health
Amerykańska gorąca linia dla samobójców (NSPH)

Helpful Forms

Click here to view and print forms for your appointment.

CLICK HERE